Verksamhet, människa och omvärld är den första boken på svenska om den kulturhistoriska verksamhetsteorin för de som arbetar med människor i utsatthet. Centralt i teorin är att koppla ihop människan och hennes omvärld med begreppet verksamhet. Därigenom framkommer nya teoretiska perspektiv samt en helhetssyn på sociala problem som våld, gäng, sexuella övergrepp, missbruk, kriminalitet, mobbning och självmord.
- I boken finns många och konkreta exempel på teorin, både från min och andras praktiska och beprövade erfarenhet, säger Hans Knutagård. Därför kan min bok vara ett viktigt bidrag för de som studerar, handleder, arbetar med och forskar om människor i utsatthet.
Hans Knutagård är universitetslektor i socialt arbete och har arbetat inom området i mer än 40 år, varav flera år på Socialhögskolan. Hans har arbetat både praktiskt och akademiskt, såväl nationellt som internationellt. Hans pågående forskning handlar om olika former av utsatthet.
Boken Verksamhet, människa och omvärld är relevant för socionomer, psykologer, socialpedagoger, fritidsledare, folkhälsoarbetare och andra människobehandlande yrken.